Ledové kry zablokovaly řeku Mandavu, zvedly hladinu až o metr

19. 2. 2012,           14.42 | Rumburk, Vojtěcha Kováře

Náhlá obleva počasí po silných mrazech způsobila problémy na řece Mandavě. Zhruba kilometrový úsek před hranicemi se Seifhennersdorfem byl na několika místech zablokován nahromaděnými ledovými krami, které omezovaly její průtok a zvýšily vodní hladinu až o jeden metr. Jedenáct hasičů rozdělených na dvě skupiny se snažilo za pomoci háků, sekyr a motorové pily uvolňovat ledové bariéry a obnovit průtok řeky. Hladina Mandavy se postupně vracela do normálu.

Neutěšenou situaci sledovali i němečtí hasiči. Uvolněné kry plující po proudu se u hranic zasekly o souvislou ledovou plochu pod hladinou. Bez těžké techniky nebylo možné bariéru odstranit. Jedinou možností bylo zajistit průtok vody, aby opět nedošlo ke zvýšení hladiny, a vyčkat.

Druhý den ráno byla řeka v celém úseku volná. Teplejší proudící voda uvedla ledovou masu opět do pohybu, a tak nebylo třeba dalšího zásahu. Pouze na břehu leželo několik zbytků ledových ker.