Povodně v Rumburku

7. 8. 2010              | Rumburk

Řeka Mandava se po prudkém dešti opět rozvodnila, vylila se z koryta a napáchala velké škody. Místy dosahovala hladina vody až hrozivých 304cm! Voda zaplavovala domy a komunikace. Evakuovány byly desítky obyvatel. Některé domácnosti zůstali úplně bez elektřiny. Během pár hodin spadlo tolik srážek jako jindy za celé měsíce.

Na pomoc obětem povodně se sešla téměř kompletní jednotka, připojili se k nám hasiči z Krupky a Třebenic a zasedl krizový štáb, který rozhodl o dalším řešení situace. Soustřeďovali jsme všechnu sílu, abychom jistili domy před stoupající vodou hradbami z pytlů, naplněných pískem. Nikdo se v podstatě nezastavil až do pozdních večerních hodin a někteří členové si kvůli tomu vzali v práci volno.

Celý následující den probíhaly odklízecí práce, obzvláště pak čerpání vody ze sklepů a vynášení zničeného majetku do přistavených kontejnerů. Zejména pro starší obyvatele, kteří rázem přišli o všechno, co celý život střádali, to je těžká životní situace. V několika případech jsme proto museli využít pomoci psychologa.

Odklízecí práce budou pokračovat ještě několik dní. Ustupující voda odhaluje velké škody. Povodněmi je postiženo přibližně 80 domů. Pozitivní je, že se našlo několik lidí, kteří poskytli humanitární pomoc, i těch, kteří chtěli pomoci s uklízením.

V postižených oblastech byly rozdávány letáky s instrukcemi, kam se máte případně obrátit o pomoc. Pokud se vám leták do ruky nedostal a potřebujete pomoc s odklízením, čerpáním vody nebo potřebujete mycí prostředky, obraťte se na nás na tel.: 412 33 22 22 nebo přijďte osobně do naší zbrojnice na Dobrovského náměstí. Rovněž uvítáme jakoukoliv pomoc.