Silná bouře s krupobitím zasáhla sever Čech, napáchala velké škody

24. 5. 2010            | Rumburk

V pondělí 24. května se po 17. hodině Rumburkem prohnal přívalový déšť s vichřicí a krupobitím. Některé kroupy byly velké jako krabička od zápalek a napáchaly velké škody na majetku. Silný déšť navíc způsobil zvednutí hladiny Mandavy o několik desítek centimetrů a vyhlášení 3. povodňového stupně. Ve 21:00 byla hladina podle Českého hydrometeorologického ústavu ve výšce 118 cm (o 86 cm více, než přes 24 hodinami). Ve Varnsdorfu byla situace podobná. Kroupy dosahovaly velikosti až 8 centimetrů a hladina Mandavy byla ještě o centimetr vyšší. Na Jedlové byly v pásmu několika stovek metrů vyvráceny stromy a zpřetrhané dráty elektrického vedení.

Nejzaplavenější oblastí v Rumburku bylo okolí Strážáku. Několik zahrad a sklepů rodinných domů bylo zaplaveno vodou, která se stáhla z polí. Kanalizace nestačila takové množství vody pobrat. Jednotka se pokoušela korigovat tok vody po silnici tak, aby nešla všechna do zahrad a sklepů rodinných domů. Dále pomáhala s odčerpáváním vody ze zatopených sklepů a přečerpávala vodu z tůně, která se vytvořila přímo pod kopcem a spodní voda se tlačila do vedle stojícího rodinného domu (obrázek č. 11).

Pod fotografiemi se podívejte na video, ve kterém lépe uvidíte celou situaci bezprostředně po tom, co se oblastí prohnala bouře.